Konflikt rosyjsko-ukraiński dotyka „sąsiadów”! Mocarstwo środkowoazjatyckie ogłosiło, że przestanie wymieniać walutę!

March 10, 2022

najnowsze wiadomości o firmie Konflikt rosyjsko-ukraiński dotyka „sąsiadów”! Mocarstwo środkowoazjatyckie ogłosiło, że przestanie wymieniać walutę!

Wraz z eskalacją konfliktu między Rosją a Ukrainą, ostatnie wiadomości są takie, że 6 marca czasu lokalnego francuski Pałac Prezydencki poinformował, że tego samego dnia prezydent Francji Macron i prezydent Rosji Władimir Putin mieli telefon, a rosyjski Strona potwierdziła, że ​​zbombarduje port w Odessie.
Port w Odessie jest największym portem na Ukrainie, z częstym handlem zagranicznym, a nawet chińscy eksporterzy poinformowali, że niektóre towary są w porcie pozostawione na mieliźnie.


Obecny handel z Rosją i Ukrainą został poważnie naruszony.
Od czasu kryzysu rosyjsko-ukraińskiego wszystkie ukraińskie porty zostały zamknięte i zakotwiczone statki nie mogą opuścić.Ponadto, po sukcesywnym zawieszaniu działalności Maersk, MSC, CMA CGM, Hapag-Lloyd i ONE w Rosji i na Ukrainie, Maersk i CMA Spaceship po raz kolejny rozszerzyły zakres zawieszania działalności, w tym zawieszenia działalności białoruskiej oraz kolejowej i lotniczej. przedsiębiorstw związanych z transportem.
Łączna zdolność przewozowa tych pięciu firm żeglugowych stanowi prawie 60% światowego rynku.
Według dostawcy usług logistycznych łańcucha dostaw FourKites, liczba przystanków przeładunkowych w Europie wzrosła o 43 procent od 17 lutego, co jest kolejnym dowodem na masowe zakłócenia w handlu spowodowane wojną rosyjsko-ukraińską.Opóźnienia były szczególnie widoczne w przypadku pakowanych towarów konsumpcyjnych oraz żywności i napojów, a niektórzy europejscy klienci odnotowali 55% wzrost czasu przebywania.
Dostawy pudełek do Rosji spadły o 17% w tym samym okresie i prawdopodobnie zanotują jeszcze większe spadki, ponieważ wpłyną na to szeroko rozpowszechnione sankcje i decyzje handlowe firm żeglugowych.
W perspektywie krótkoterminowej rosyjskie przedsiębiorstwa i konsumenci starają się zdobyć towary objęte sankcjami, które będą musiały stawić czoła poważnym niedoborom.Oczekuje się, że za około trzy tygodnie liczba firm wycofujących się z Rosji będzie miała wpływ na łańcuch dostaw.


Uczestnicy rynku przewidują, że problemy w łańcuchu dostaw będą się nasilać, a stawki frachtu morskiego gwałtownie wzrosną.
Jeśli chodzi o pociągi towarowe Chiny-Europa, które wzbudziły duże zainteresowanie, niewielka liczba pociągów towarowych Chiny-Europa przejeżdżała wcześniej przez Ukrainę, ale wszystkie zostały zawieszone.Pociągi przejeżdżające przez Rosję nadal jeżdżą normalnie.Firma utrzymuje również komunikację z agentami na trasie i zwraca baczną uwagę na zaistniałą sytuację.
Oprócz rynków rosyjskiego i ukraińskiego, innym krajem, który jest głęboko dotknięty, jest Kazachstan, duży kraj Azji Środkowej.
Jako członek Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, 42% importu Kazachstanu w ramach organizacji pochodzi z Rosji.Dlatego nowa runda sankcji wobec Rosji będzie miała wpływ na gospodarkę Kazachstanu, a dewaluacja rosyjskiego rubla wywrze również presję na kazachstańską branżę finansową.
Pierwszy wiceminister Ministerstwa Gospodarki Narodowej Kazachstanu Timur Zakosilikow mówił o sytuacji na rynku walutowym, mówiąc: „Teraz przy wahaniach kursu rubla rosyjskiego będzie oczywiście pewien wpływ na kazachska gospodarka i wpływ kursu tenge. Ale Bank Negara podjął niezbędne kroki.
Rzecznik Banku Kazachstanu powiedział: „Jeżeli rubel utrzyma się na tym miejscu, tenge prawdopodobnie podąży za nim. Mamy najdłuższą granicę z Rosją, obroty handlowe są bardzo duże i jesteśmy związani gospodarczo”.
28 lutego czasu lokalnego kazachstański Urząd Nadzoru Finansowego ogłosił, że tenge waluty krajowej został zawieszony w obrocie, a ani banki, ani kantory nie przedstawiły notowań.Następnie główne banki w Kazachstanie zawiesiły handel walutami, a kantory w miastach takich jak stolica Nur-Sultan i Ałmaty zawiesiły skup dolarów amerykańskich.
Rankiem 28 lutego relacja dolara do tenge wyniosła 1:496, a tenge straciło na wartości o 8,3% w porównaniu z zamknięciem w ostatni piątek (25 lutego).
Według eksperta ekonomicznego Szamsutdinowa, wszelkie poważne wahania kursów walutowych silnie wpłyną na siłę nabywczą obywateli.Uważa, że ​​ceny większości surowców wzrosną.
W 2021 r. trzema największymi partnerami handlowymi Kazachstanu są Rosja (24,2 mld USD w handlu dwustronnym), Chiny (ok. 18,2 mld USD) i Włochy (9,6 mld USD).
Oprócz wpływu sytuacji warto również zauważyć, że obecnie Kazachstan ściśle bada szary import, uważając, że wyrządził on znaczne szkody krajowym producentom i legalnym importerom, a także ma negatywny wpływ na budżet państwa.W związku z tym odpowiednie wydziały znacznie wzmocniły nadzór celny na granicy z Chinami, aw ciągu niespełna dwóch miesięcy znacząco wzrosły odprawy celne i taryfy towarów.